Kožni lišaj (lat. tinea corporis) je zarazna gljivična infekcija na koži ili korijenu kose. Odlikuje se crvenim kružnim ili ovalnim osipom, a može ili ne mora dа svrbi. Površina se često ljušti ili je hrapava, a veličina varira od nekoliko milimetara do nekoliko centimetara. Liječi se sredstivma protiv gljivica u obliku kreme ili tableta.
Svako dijete ponekad dobije osip, mrlje ili neku sličnu promjenu na koži. To na primjer može biti ekcem, mladež ili osip izazvan bakterijskom ili virusnom infekcijom. Novorođenčad često imaju osip i mrlje koje same od sebe prođu. Isto tako osip može izgledati drugačije na različitoj djeci i u različitim fazama bolesti. Ovaj foto-vodič prikazuje neke od osipa i promjena na koži koje djeca mogu imati.
1.10.16
Pityriasis rosea
Osip se najčešće pojavljuje samo na jednom mjestu i izgleda poput crvenkastog medaljona - negdje na torzu, nadlaktici ili na bedrima. Ovalnog je oblika i dug je nekoliko centimetara! Koža se guli, a lakši svrab nije neuobičajen. Nakon jedne do dvije sedmice dijete obično dobije još nekoliko manjih osipa na istom dijelu tijela. Simptomi nestaju nakon 6-8 nedjelja nakon čega ne ostaju ožiljci.
Bradavice
Bradavice su ispupčenja na koži ne veća od jednog centimetra izazvana virusnim infekcijama. Najčešće se pojavljuju na dlanovima, prstima ili stopalima. One na stopalima su samo malo ispupčene, imaju tvrd rub i malo su mekše u sredini. Bradavice na rukama su više ispupčene od onih na stopalima i mogu izgledati kao mala glavica. Ponekad se na njima mogu naći male crne tačkice. Bradavice se nakon određenog vremena povuku same od sebe.
Moluske (vodene bradavice)
Moluske (lat. molluscum contagiosum) su virusne bradavice na koži veličine 2-5 milimetara koje se pojavljuju pojedinačno ili u grupama; žućkaste su do blijedo ružičaste boje i u sredini su udubljene. U većini slučajeva ne predstavljaju problem. Obično se pojavljuju na stomaku, nadlakticama, licu ili vratu. Može se pojaviti samo jedna, ali su česte cijele epidemije bradavica. Obično je potrebno nekoliko mjeseci za moluske nestanu, ali se često povrate nakon izvjesnog vremena.
Vodene ospice
Vodene ospice (hrv. vodene kozice, srp. varičela, lat. varicella) su zarazna dječija bolest uzrokovana virusom. U dječjoj dobi rijetko može izazvati komplikacije poput encefalitisa ili pneumonije. Počinju svrbežom, a prepoznatljive su po crvenkastim tačkicama - osipu na koži po gornjem dijelu tijela, koji se zatim širi na lice, ruke i noge. Osip ne izbije odjednom, već se javlja na mahove tako da se na koži istovremeno vide sve faze, od crvenkaste pjege, preko mjehurića ispunjenog bistrim sadržajem, pa do plika s gnojnim sadržajem i, konačno, kraste. Na kraju vodene ospice postaju male i otpadaju. Tada dijete konačno može izaći vani.
Trodnevna groznica (rozeola)
Trodnevna groznica (lat. roseola infantum) je dječija bolest koju uzrokuje virus. Glavni simptom je visoka temperatura tokom dva to tri dana, odakle i naziv bolesti. Groznicu ponekad prati blijedo-crveni osip na stomaku (koji ne svrbi) i koji se zatim širi na ostale dijelove tijela. Bolest je vrlo uobičajena kod djece i obično prestaje sama od sebe, bez posebnog tretmana.
Impetigo
Impetigo obično pogađa djecu predškolske i školske dobi. Bolest je narodu poznata i kao "slatke kraste" koje su ispunjene tekućinom, koje su (i kad puknu) uvijek mokre i teško se suše. Prvi znak bolesti je najčešće svrab na mjestu gdje će se ubrzo pojaviti plik ispunjen tečnošću, a nakon toga i gnojem. Nakon izvjesnog vremena pravi se zućkasta krasta na mjehuriću, a ponekad se razvije samo crvenilo. Najčešće se u blizini kraste (ali i na drugim udaljenijim dijelovima tijela) pojave novi mjehurići ili crvenila na koži.
Impetigo je infekcija na površini kože izazvana bakterijama stafilokokama i/ili streptokokama. Ako se bolest ne liječi jakim preparatima obično ne ostavlja ožiljke.
Impetigo je infekcija na površini kože izazvana bakterijama stafilokokama i/ili streptokokama. Ako se bolest ne liječi jakim preparatima obično ne ostavlja ožiljke.
Šarlah
Šarlah je uobičajena zarazna dječija bolest uzrokovana bakterijama streptokokama. Bolest počinje naglo, sa znacima temperature, grlobolje i pojavom sitnog, zrnkastog osipa crvene boje na koži i sluzokoži - ispod pazuha i prepona, a zatim se širi na stomak i leđa. Može se proširiti i na ruke i noge, te prekriti veliki dio tijela. Koža oko usta ostaje blijeda. Površina koža djeluje kao šmirgl papir kada se preko nje pređe rukom. Na početku bolesti jezik je bijele boje, a nakon par dana postaje jarko crven sa zrnkastim ispupčenjima. Osip nestaje nakon nedjelju dana sam od sebe, (a koža se peruta); a ako se bolest tretira antibioticima - već i nakon dva dana.
Rubeola
Rubeola ili crljenac je zarazna bolest uzrokovana virusom, a širi se kapljičnim putem. Dijete dobije smeđi ili blijedo-crveni osip koji se širi sa lica niz ruke i noge i traje tri do pet dana. Bolest je rijetka u zemljama gdje se većina djece vakciniše. Obično traje jedan do tri dana, a može proći i bez pojave simptoma. Uobičajeni su, međutim, povišena tjelesna temperatura, slabost i gubitak apetita.
Ospice
Ospice (lat. morbilli) je virusna bolest koja uzrokuje da dijete dobije temperaturu i karakterističan osip. Dijete se osjeća umorno, ne želi se igrati, te traži da leži ili sjedi. Bolest je vrlo zarazna, i ako vaše dijete nije vakcinisano, postoji velika mogućnost da će bolovati tu bolest.
Osip obično počinje na čelu i iza ušiju, a zatim se širi na ostatak tijela. Osip je prvo svijetlo-crvene boje, da bi poslije postao tamniji, a zatim prestao. Kod djece s tamnom puti teže je vidjeti osip.
Ako sumnjate da vaše dijete ima ospice, ne biste trebali odmah ići do bolnice/ambulante prije nego što ih obavijestite da ćete doći.
Osip obično počinje na čelu i iza ušiju, a zatim se širi na ostatak tijela. Osip je prvo svijetlo-crvene boje, da bi poslije postao tamniji, a zatim prestao. Kod djece s tamnom puti teže je vidjeti osip.
Ako sumnjate da vaše dijete ima ospice, ne biste trebali odmah ići do bolnice/ambulante prije nego što ih obavijestite da ćete doći.
Jesenji mjehurići
Jesenji mjehurići ili bolest ruku, nogu i usta (vezikulozni stomatitis s egzantemom) je virusna infekcija koja počinje povišenom temperaturom, a zatim pojavom osipa u usnoj šupljini sa plikovima (mjehurićima) koji mogu biti u ustima, na usnama, na unutrašnjem dijelu obraza, jeziku i nepcu. Mogu nastati male rane ako plikovi prsnu. Ponekad dijete može dobiti plikove i na rukama ili nogama. Bolest nije teška i prolazi bez posljedica. Nema specifične terapije.
30.9.16
Peta bolest (infektivni eritem)
Kod infektivnog eritema ili pete bolesti dijete dobije jak osip crvene boje na obrazima. Nakon nekoliko dana osip se može proširiti na druge dijelove tijela, posebno na vanjske strane ruku i nogu. Osip često ima formu vijenca, može izazivati osjećaj vrućine na koži i svraba, a obično ostane oko nedjelju dana.
Herpes zoster
Dijete prvo dobije žareću bol na jednom mjestu na koži, ali bol je obično mnogo manja nego kod odraslih. Nakon nekoliko dana pojavljuje se crvenilo u području gdje dijete osjeća bol, a zatim se pojavljuju plikovi koji obično svrbe. Plikovi najčešće imaju oblik trake ili pojasa na jednoj strani tijela. Ponekad se plikovi pojave na oku, koje onda postane crveno, osjetljivo na svjetlost i djeluje suho. Samo oni koji su prebolovali vodene ospice mogu dobiti herpes zoster.
Atopijski dermatitis (ekcem)
Kod atopijskog dermatitisa ili atopijskog ekcema koža postaje suha i formiraju se mali, jedva vidljivi plikovi. Plikovi pucaju, suše se i koža otpada. Ekcem zato može izgledati kao suhi, crveni osip koji se ponekad navlaži. U većini slučajeva atopijski ekcem počinje tokom prve godine života. Osip često počinje na obrazima, a zatim se širi na vrat, grudi, stomak i kožu u području pelena. Od otprilike druge godine ekcem (koji svrbi) se može naći na zadnjem dijelu koljena, pod pazuhom, na zglobovima i gležnjevima.
Atopijski dermatitis je hronična bolest kože koja je genetski nasljedna. Česta je u porodicama gdje članovi imaju astmu i alergiju na polen, plijesanj ili grinje.
Atopijski dermatitis je hronična bolest kože koja je genetski nasljedna. Česta je u porodicama gdje članovi imaju astmu i alergiju na polen, plijesanj ili grinje.
Toksični eritem
Više od polovine svih novorođenčadi dobije takozvani toksični eritem. To su brojne, nepravilne, crvenkaste mrlje po koži od dva do deset milimetara koje nestaju same od sebe nakon nekoliko dana. Često ih prate žućkasto-bijele bubuljice. Uglavnom se nalaze na trupu, a ponekad i na rukama, butinama i na licu. Najupadljivije su nakon dva dana od rođenja, ali se mogu javiti i kasnije. Bezazlene su i prolaze spontano, ali brže nestaju ako se premažu cinkovom kremom.
Koprivnjača
Koprivnjača (urtikarija, hronični osip) se pojavljuje kao jedan ili više podignutih osipa koji su ili boje kože ili blijedo-crveni, često sa crvenijim rubovima. Oblik osipa može varirati od poneke tačkice do velikih površina na koži. Osip koji se brzo širi u kombinaciji s drugim simptomima može biti znak neke ozbiljne alergijske reakcije; primjerice na jaja ili mlijeko. Nakon nekog vremena simptomi obično nestanu sami od sebe.
Ujed rode
Takozvani ujed/ugriz rode (makularni hemangiom) su crvene mrlje koje se sastoje od skupine malih, površinskih krvnih sudova. Mogu se pojaviti na čelu, kapcima i/ili na vratu. Na pritisak poblijede, a pri dječijem plaču pocrvene. Mrlje koje se pojave na čelu obično nestaju tokom prve godine života djeteta, dok se one na vratu mogu zadržati i do nekoliko godina.
Vatreni znak
Hemangiom
Hemangiomi su dobroćudne natekline ili izrasline ispod kože koja su često obojene plavom bojom, te odozgo prekrivene jarko crvenom mrljom. Oni često postaju vidljivi samo nekoliko sedmica nakon poroda, a potom mogu nastaviti rasti u prvih šest mjeseci života djeteta. Hemangiomi su bezopasni i obično nestaju nakon nekoliko godina. U nekim slučajevima mogu biti i trajni, pa se poslije desete godine života mogu i ukloniti laserskom operacijom.
Mongolska fleka
Mongolska fleka (mongolska pjega, mongolska mrlja) je vrsta mladeža gdje je jedno područje na koži obojeno u plavo. To je sasvim uobičajeno kod djece s tamnom kožom, ali se javlja i kod djece sa svjetlijom puti. Mongolske fleke se obično nalaze na donjem dijelu leđa i zadnjice i postepeno blijede kako dijete raste.
Mladež
Mladeži (bos. mladež, hrv. biljeg, srp. beleg) su smeđe mrlje na koži. Oni mogu biti podignuti ili u visini sa kožom. Od par godina starosti pa nadalje tokom djetinjstva svi ljudi dobiju jedan ili više pigmentiranih mladeža. Neki pak imaju mladeže od rođenja.
Pretplati se na:
Postovi (Atom)